GA GA - Zielone Żabki

GA GA - Zielone Żabki

Zielone Żabki to punkowy zespól z Jawora, powstały w 1987 roku. Tworzyli go Smalec, Tomasz Gala "Galik", Marek Miedziński "Mister" i Wojciech Miedziński "Viciu".

Na początku zespół nazywał się "Nieelektryczna Grupa Muzyczna". Nieelektryczna Grupa Muzyczna była grupą, dającą akustyczne koncerty na rynku w Jarocinie 1987 r. w składzie Smalec – bas akustyczny, Brambor oraz Mister na gitarach akustycznych, jednak gdy Brambor odszedł z zespołu, nazwa została zmieniona na Zielone Żabki.

Zespół koncertował przez dwa lata, podczas których wiele kaset z ich utworami było rozprowadzanych przez młodziez. W 1988 roku Zielone Żabki zajęły pierwsze miejsce na Festiwalu w Jarocinie. Zespół grał pózniej koncerty w calej Polsce, a nawet miał nagrać płyte dla jednej z francuskich niezaleznych wytwórni - jednak z powodu braku porozumienia w grupie, w 1989 roku zespół rozpadł sie. Smalec załozył punkowy zespól Ga-Ga, a Mister - Positive Vibration.

W latach 1995-96 odbyły się sesje nagraniowe, podczas których została nagrana płyta Lekcja Historii z 20 piosenkami, 5 dodatkowymi nagraniami w formacie MP3 oraz teledyskiem do piosenki "Kultura". W sesjach uczestniczył: Smalec, Mister i Jagat Pita. Płyta ukazała sie w czerwcu 2003 roku. Wtedy to Smalec i Mister wraz z kumplami z Radical News ruszyli w trasę koncertową, przypominajc swe utwory na koncertach w polskich miastach.

Ga-Ga to zespoł punkowy założony w 1991 w Jaworze, po rozpadzie grupy Zielone Żabki.

Pierwotny skład:

* Mirosław Malec (S'malec) śpiew, gitara;
* Piotr Dobosz (Pietka) gitara;
* Piotr Wołyniec (Broda) perkusja.


W 1992 laureat Festiwalu w Jarocinie. Na kolejnym wystpili już jako goście. W połowie roku 1994 Smalec związał się z Towarzystwem Świadomosci Kryszny, co wyraźnie wpłynęło na muzykę zespołu (szczególnie ostatnia płyta Reinkarnacja). W 1996 roku zespół przestał istnieć, Smalec wraz z Pietką załozyli nową grupę Radical News. W 2005 roku ukazał się album Czas Walki zawierający studyjny materiał nagrany w 1996 roku i nigdy nie publikowany.

Teksty Ga-Ga wyrażały radykalne poglądy społeczne Smalca. Były wyrazem rozczarowania i anarchistycznego buntu przeciwko istniejącemu systemowi politycznemu (np: Świnia u Władzy, Faraon czy Marsjanie), niektóre nie odrzegnywały się od przemocy (Siła Za Siłę, Polskie Ulice To Wojna). Ostatnia płyta jest w zupenie innym tonie, cigle antysystemowa, lecz metodą walki jest tu rozwój własnej świadomości, a nie bezpośrednia konfrontacja. 1997 zespół zawiesił dzialalność, żeby w 2005 wystąpic na scenie Kryszny podczas festiwalu Woodstock. Reaktywacja grupy nastpiła w związku z wydaniem plyty Czas Walki.

Dyskografia:

* Rebelia (1993)
* Oj! Oj! Oj! (1993)
* Jarocin '93 (1993)
* Reinkarnacja (1995)
* Czas Walki (2005)

W tym momencie Smalec z kolegami koncertuje pod szyldem Ga-Ga/Zielone Żabki. Z jakim skutkiem? Fragment recenzji serwisu internetowego http://www.jaworskiewiesci.com/:

"Ga-Ga/Zielone Zabki! Już w zmienionym składzie, bo czasu jednak trochę upłynęło, ale po chwili dane mi było się przekonac, że ta zmiana absolutnie nie była na gorsze! Oj przypomniały się dawne czasy, przypomnialy.. Mieszanka punka z oldschoolowym hc poruszyła widownie, która ruszyła w pogo i razem ze Smalcem wyśpiewywała kultowe już kawałki tej kapeli. Smalec nie stracił absolutnie nic ze swojej zadziorczosci, jego maksymalna siła przekazu nadal porusza, a nowa energia jaką wprowadziła zmiana ekipy muzycznej uaktualnia to wszystko i sprawia, że brzmi to bardzo fajnie!"
"Elo. Bardzo się cieszę, że byłem na koncercie Ga-Ga/Zielone Żabki. Strasznie mi się podobała ta undergroundowa energia. Pomysł Madha (S'malca) na taki przekrojowy rapertuar też okazał się bardzo dobry. Nie pamiętam żadnych minusów imprezy, a z dobrych muzycznie szczegółów przyznaje wyróżnienia Czarnemu ("Polskie Ulice To Wojna!"), Lisowi ("Pod Mc'Donald'em"), Łosiowi ("Anarchia ") i Smalcowi za to, że dobrał sobie taki dobry zespół ; za to, że się nie starzeje i za to, że trwa ciągle na pierwszej linii frontu. Aha i za to, że na scenie jest niewyczerpalny." 

 

Dyskografia:

 GA-GA - Rebelia(1993)

GA-GA - Oj! Oj! Oj! (1993)

 GA-GA - Jarocin '93 (1993)

 GA-GA - Antymaterialne Nadawanie (1994)

 GA-GA - Reinkarnacja (1995)GA-GA - Czas Walki
(2005)

Zielone Żabki - Orkiestra do tańca już gra
(1995)Zielone Żabki - Lekcja Historii
(2003 Lou&Rocked Boys)GA-GA Zielone Żabki - Fakty i Fikcje
(2009 Lou&Rocked Boys)GA-GA Zielone Żabki - Alternatywne Światy
(2011 Lou&Rocked Boys)Live. Zgorzelec '88 [Black]
(2013)
 

Nowy porządek (2016)

Zobacz pozostałe zespoły

Newsletter

Chcesz wiedzieć co się u nas dzieje? zostaw swój email:

progres