Dwie premiery! Bethel i Disparates!27.02.2014

Dzisiaj dwie oficjalne premiery wydawnictwa Lou & Rocked Boys: Bethel "Dobrze, że jesteś" oraz Disparates "Południe". 

"Dobrze, że jesteś" to tytuł drugiego, studyjnego krążka wydanego przez wrocławską grupę BETHEL. Najnowszy album jest odbiciem ponad siedmiu lat intensywnego koncertowania, podczas których załoga zdobywała niewiarygodny bagaż doświadczeń. 12 utworów, znajdujących się na tej płycie obfituje w nowe pomysły i ciekawe aranże, którymi zespół chciałby się podzielić zarówno ze starymi fanami, jak i z osobami, które usłyszą go po raz pierwszy. Ponad dwa tygodnie spędzone na intensywnej pracy w gdańskim studio Custom34 oraz sumienna praca wszystkich osób zaangażowanych w powstanie tego krążka sprawiają, że w Waszych rękach znalazło się dokładnie to, co BETHEL chce Wam przekazać. Oprócz utworów, które można już było usłyszeć na koncertach, na płycie znajdują się także zupełnie nowe kompozycje. Zawartość drugiej płyty zespołu BETHEL po raz kolejny stanowi istną mieszankę gatunków: od pulsującego roots reggae, poprzez energiczne ska, kończąc na solidnych brzmieniach w klimacie raga. Ponownie dołożono wszelkich starań, aby zawrzeć na płycie potężną dawkę energii, którą BETHEL zapewnia podczas wszystkich swoich koncertów. Nie brak, również, niespodzianek takich, jak gościnny występ kolegów z zespołu Enej oraz potężne głosy, których użyczyli członkowie Luxtorpedy. Zarówno warstwa muzyczna, jak i tekstowa to nie tylko zaproszenie do wspaniałej zabawy, ale także ukazanie, jak ważny w naszych życiu jest drugi człowiek. 

Ponadto dzisiaj, o godz. 18:00 w Salonie Empik we Wrocławiu (Renoma) odbędzie się spotkanie z zespołem z okazji premiery płyty. 

POSŁUCHAJ I KUP w Punkshop.pl! 

---

Album „Popołudnie” jest drugim autorskim dziełem toruńskiej formacji Disparates. Ich muzyka podąża intuicyjnie za tekstem przez co nie jest przyporządkowana ściśle określonemu stylowi. Warto zaznaczyć, że zadebiutowali na początku 2010 roku z krążkiem pt. „Fafaberie”, całkiem dobrze przyjętym przez prasę. Na nowym materiale mamy do czynienia zarówno z impresjami osadzonymi muzycznie w klimacie zimnofalowym jak np. w tytułowym „Popołudnie”, klimatami punkowo-folkowymi (np. surrealistyczne „Trzy sny”) czy nawet sentymentalnymi przygrywkami w stylu latino. Takie wpływy można zaobserwować chociażby w utworze „Ruud Kulik”, w którym futbolowe wspomnienia z PRL-u konfrontowane są autoironicznie z obecną rzeczywistością.
Grzegorz Kaźmierczak z Variete określił teksty lidera Disparates, Bartka Kulika jako teksty o niezwykle indywidualnym rysie, który trudno znaleźć obecnie w polskiej muzyce. Ten rys szczególnie uaktywnia się w utworach takich jak „Szabla z osiki” czy „Metropoland”, odnoszącymi się bezpośrednio do relacji, napięć między jednostką a rożnego typu zbiorowościami kształtującymi życie społeczne we współczesnej Polsce.
„Popołudnie” jest płytą poważną, ale nie przesyconą patosem, czasami wręcz kabaretową... Są zresztą na niej dwa ukłony w stronę klasyki gatunku – chociażby jedyny nieautorski utwór pt. „Żółty Anioł” z repertuaru Aleksandra Wertyńskiego oraz przejmujący „Bodo”, inspirowany losami znanego aktora z okresu międzywojnia.
Wydaję się, że w oryginalny sposób potrafią wypełniać lukę na polskiej scenie muzycznej - lukę między piosenką literacką a rockową muzyką alternatywną.

POSŁUCHAJ I KUP w Punkshop.pl!  

Newsletter

Chcesz wiedzieć co się u nas dzieje? zostaw swój email:

progres